Хроничната венозна болест и в частност разширените вени са често срещано заболяване. За да бъде разбрана тяхната същност, както и подходът при съответното лечение е необходимо да се познават техните структури и разположение, както и функцията им. На медицински език тези познания се наричат анатомия и физиология.
Някои пациенти погрешно изграждат представата, че страдат от вътрешни разширени вени. Подобно понятие е грешно и такава диагноза не съществува.
Вените са кръвоносните съдове, които връщат бедната на кислород кръв от органите към сърцето. Малките вени се сливат, образувайки по-големи вени по пътя към сърцето. Вените на крайниците се разделят на няколко вида според разположението си. Съществуват повърхностни вени, които събират венозната кръв от повърхностните слоеве – кожа и подкожие. Те са разположени над мускулните фасции (обвивките на мускулите). Дълбоките венозни съдове са разположени в дълбочина между мускулните групи, както и в самите мускули – мускулни вени. Повърхностните и дълбоките вени са свързани по хода на крайника с „мостчета“ – т.нар. перфораторни или перфорантни вени (тъй като преминават през мускулната фасция). По този начин се формира венозна мрежа, която придвижва венозната кръв към сърцето. Тази мрежа има множество връзки и съответно компенсаторни възможности, в случай че някаква част от нея бъде засегната. Повърхностните вени на краката пренасят около 10% от венозната кръв, като основната част (над 90%) се дренира през дълбоките вени към сърцето. Основните повърхностни вени на краката са голямата и малката сафенна вена. Те се вливат в дълбоките вени – феморална (бедрена) и поплитеална (задколянна) вени. Различни по калибър повърхностни венозни клонове (по-правилно е да се наричат притоци) се вливат в основните повърхностни вени.
Разширените вени са повърхностни вени. Те могат да са разположени в по-дълбоките подкожни слоеве и да не се виждат или опипват от пациентите, особено при наднормено тегло, но по своята същност са повърхностни. Дълбоките вени също могат да бъдат засегнати, като обикновено се касае за тромбоза – запушване на вената, хронични изменения от предшестваща тромбоза или дисфункция на клапите на вените и връщане на кръвта в обратна на нормалната посока – венозен рефлукс, водещ до венозен застой.
Съществуват различни варианти на засягане на повърхностните и дълбоките вени на краката. Заболяването хронична венозна болест, част от спектъра на което са и разширените вени, се диагностицира и лекува от съдови специалисти – ангиолози и съдови хирурзи, като се прилагат съвременни високотехнологични и минималноинвазивни методи.